PENZION BĚLA | RODINNÝ PENZION V JESENÍKÁCH

TIPY NA VÝLETY

TIPY NA VÝLETY

Jeskyně Na Pomezí
nejrozsáhlejší mramorové jeskyně v České republice. Národní přírodní památka Jeskyně Na Pomezí představuje největší jeskynní systém v České republice, vzniklý rozpouštěním mramoru – krystalického vápence. Pro zdejší jeskyně jsou typické dlouhé, úzké a vysoké chodby, které se místy rozšiřují ve větší dómy s bohatou krápníkovou výzdobou. Vstup do jeskyní je zpoplatněn. Návštěvní trasa měří 390 metrů a prohlídka s průvodcem trvá přibližně 45 minut. Průměrná teplota v jeskyních je 7,7°C.
více zde
Jeskyně Na Špičáku
se řadí k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. První písemná zmínka pochází z roku 1430. Jeskyně sloužila často jako úkryt, o čemž svědčí četné epigrafické nápisy na stěnách (nejstarší z roku 1519). V letech 1884 – 1885 byla primitivně zpřístupněna pro veřejnost Sudetoněmeckým horským spolkem, do dnešní podoby je jeskyně zpřístupněna od roku 1955.  Vývoj krasových prostor byl výrazně ovlivněn tavnými vodami ledovce, které daly jeskyni konečnou podobu a chodbám charakteristický srdcovitý profil. 220 metrů dlouhá prohlídková trasa je bezbariérová.
více zde 
Vlastivědné muzeum a Vodní tvrz – Jeseník
V muzeu naleznete tyto tři stálé expozice: geologická, flóry a fauny Jeseníků a historie Jesenicka. V současné době muzeum nabízí expozici čarodějnických procesů na Jesenicku v 17. století.
více zde


Městské muzeum Zlaté Hory

Muzeum sídlí v budově bývalé pošty. Budova patří mezi nejcennější stavební památky městské památkové zóny Zlatých Hor. Byla postavena v roce 1698 v holandském barokním slohu. Expozice jsou rozmístěny v celé budově muzea.
více zde
Auto moto veterán muzeum – Česká Ves
V muzeu se nachází sbírka historických motocyklů, automobilů, historický nábytek, klubové trofeje, dokumentace motoristického hnutí jesenického regionu, prezentace úspěchů známých závodníků z autokrosu, motokár, silničních motocyklů a dalších. Přilehlý pozemek s altánem slouží jako parkovací plocha s možností pořádání různých motocyklových srazů. Pořádají se zde i různé společenské akce obce.
více zde

 

Ruční papírna – Velké Losiny
Velkolosinská manufaktura dnes patří k nejstarším doposud pracujícím podnikům svého druhu v Evropě. Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Pro svou vysokou kvalitu a staletou trvanlivost se používá zejména ve výtvarném umění, pro významnou osobní i firemní korespondenci, reprezentační účely, k tisku bibliofilií a rovněž v knižní umělecké a restaurátorské praxi. Ručně čerpané papíry a dnešní sortiment exkluzivních výrobků z nich získaly trvalé místo a oblibu u příznivců tradičních českých rukodělných výrobků.
více zde